YOLUMUZ ERNESTO’NUN, DENİZ’İN, ERDAL’IN YOLUDUR

By  |  0 Comments

 

YOLUMUZ ERNESTO’NUN, DENİZ’İN, ERDAL’IN YOLUDUR

Meclis başkanı AKP’li İsmail Kahraman geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı bir konuşmada Arjantinli devrimci Ernesto Che  Guevara’nın “bizzat infazlar yapmış bir katil, bir eşkıya” olduğunu söyledi. “Che Guevara’nın resimlerinin Türk gençlerinin tişörtlerinde olmaması gerektiğini” iddia etti. Bu sözlere yönelik tepkilerden sonra bu kez de TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Kahraman’ın gençlere ‘yerli rol modeller seçme tavsiyesinde’ bulunduğu savunuldu.

Ernesto Che Guevara Latin ve dünya halklarının kahramanı olan, hayatını halkların kurtuluşuna, devrim ve sosyalizme adamış bir kişiliktir. Küba devriminde en ön saflarda yer almış, emperyalistlerin korkulu rüyası olmuş, Bolivya’nın kurtuluşu için verdiği mücadele esnasında katledilmiştir. Katledilmesi, Che’nin uğruna verdiği kavgayı zayıflatmamış aksine büyütmüştür. Che’nin anısı dünya devrimci halklarının mücadele mirasıyla birleşerek bugünlere kadar gelmiştir.

Hakim sınıflar ve onların temsilcilerinin, onların karşısında duran güçlere “çapulcu, eşkıya vb.” ifadeler kullanmasına alışkınız. Bizlerin halkların mücadele tarihini öğrenmemizden, deneyimler ve dersler çıkarıp günün koşullarında nasıl mücadele etmemiz gerektiğini kavramamızdan ve onların karşısına daha güçlü çıkacağımızdan korktuklarındandır ki kendi “tekçi tarihlerini” dayatıyorlar.

Onların tarihi, savaşın ve sömürünün gelişiminin tarihidir. Onların benimsememizi istediği tarih anlayışı, övündüğü “fetihçi” politikalar yüzünden ülkeyi patlayan bombalarla katliamlar ülkesi haline getirenlerin; çocuklara, kadınlara yönelik tacizi, şiddeti, tecavüzü meşrulaştıranların; yüzlerce binlerce işçiyi iş cinayetlerinde katledenlerin tarihidir.

Bizim tarihimiz Che’nin, Deniz’in, Erdal’ın bize bıraktığı mirastır. Bu miras savaşın, sömürünün olmadığı; özgür, eşit ve kardeşçe yaşanan bir dünyayı kurmak için verdiğimiz bu kavgadır. İşçi sınıfının önderliğinde kuracağımız özgür dünya yolunda gençlik olarak mücadele tarihimize sahip çıkıyoruz. Tarihimizden öğrendiklerimiz mücadele azmimizi ve kararlılığımızı daha da güçlendiriyor.

Comandante Ernesto Che Guevara’nın, Fidel Castro’ya yazdığı bir mektupta dediği gibi “Hasta la victoria siempre.” (Zafere kadar daima)

Yaşasın devrim ve sosyalizm!