Tüm üniversite gençliğine çağrımızdır!

By  |  0 Comments

Ülkemiz ve kendi geleceğimiz için önemli sonuçlar getirecek referanduma 4 gün kaldı.

Türkiye tarihi açıdan önemli bir dönemeçten geçiyor. Türkiye’de oy kullanacak kayıtlı seçmen sayısı 55 milyon 319 bin iken bu seçmenlerin yaklaşık 6 milyonunu gençlik oluşturmaktadır. Yine yaklaşık 2 milyon genç ilk kez oy kullanacaktır.

Referandum süreci boyunca AKP hükümeti ve Erdoğan, gençlere milletvekili seçilme yaşının 18 olacağını ileri sürerek propaganda yaptı. Göstermelik de olsa rektörlük seçimlerinin bile varlığına tahammül edemeyenler, öğrencinin üniversitesinde dahi söz hakkına sahip olmasını istemez; rektörlüğün göstermelik seçimlerini bile kaldırırken gençliğin söz hakkından pişkince bahsedebilmişlerdir.

Gençliği, inşa etmek istedikleri gerici faşist karanlık bir politik rejimin destekçisi yapmak isteyen AKP hükümeti ve Erdoğan anlaşılan o ki üniversite gençliğinin referandum tutumundan rahatsız durumdadır. Referandumun sonucunun belirleyicisi olacakların başında üniversite gençliği gelmektedir. Oy kullanacak yaklaşık 6 milyon üniversite öğrencisi var. Yapılan miting konuşmalarında ‘gençlere güveniyoruz’ diyenler öte yandan Kocaeli Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi belli başlı üniversitelerin sınav takvimlerini değiştirmiş, çoğu sınavın tarihini 17 Nisan ile başlayan haftaya koymuştur. Bu düzenleme göstermektedir ki sınav takvimi ikametgahları okudukları ilde olmayan üniversite öğrencilerinin oy vermesinin önüne geçmek için düzenlenmiştir.

Referandum sürecinde üniversite gençliğinden beklediği desteği almayan hükümetin ‘bize oy vermeyeceklerse hiç vermesinler’ tutumunu gençlik kabul etmemelidir.

Yapılacak oylama, Türkiye’nin geleceği açısından büyük bir öneme sahiptir. Gençliğin geleceğini de bir sınav notu değiştirmez ancak referandumda kullanılacak bir oy ile ülke geleceği için çok şey değişebilir.

Emek Gençliği olarak tüm üniversiteli arkadaşlarımızı, sınav takvimi vb gibi kurnazca oyunlara prim vermemeye, ülkemizin içinden geçtiği bu dönemde, gençliğin de geleceğini etkileyecek bir seçimde sözünü söylemeye çağırıyoruz.

Türkiye gençliğini, sandığa gitmesini engelleme çabalarına karşı oy vermeye, geleceğimize göz diken tek parti tek adan yönetimine karşı ‘hayır’ demeye ve demokratik bir üniversite demokratik bir ülke için mücadeleye çağırıyoruz