KARANLIĞA SIRTINI DÖNEN LİSELİ GENÇLİĞİN YANINDAYIZ

By  |  0 Comments

Bir ses yükseliyor liselerde. Baskıların, yasakların karşısında özgürlüğün sesi…”Kindar ve dindar nesil” diyenlere karşı laikliğin sesi…Geleceğimizi hiçe sayanlara inat bilimin sesi…Karanlığa sırtını dönen umudun sesi…

Eğitim sistemini çocuk oyuncağı haline getirenler son bir yıldır “Proje Okulları” olarak adlandırdıkları kararlar ile liselere doğrudan MEB bakanı tarafından atanan yandaş müdürler ve öğretmenler yerleştirdi. Atanan idari kadronun ve öğretmenlerin tavırlarından uzun süredir öğrenciler rahatsızdılar. Geçtiğimiz hafta İstanbul Erkek Lisesi’ndeki öğrencilerin Proje Okulları kapsamıyla gelen yandaş müdüre sırtlarını dönerek yaktıkları mücadele kıvılcımı ülkedeki köklü liselerde de harlanmaya başladı. Öğrencilerin yazdıkları bildirilerde; liselerinde öğrencilerce oluşturulmuş kültürün üstüne baskıcı, yasakçı bir sistemi kurmaya çalışanlara karşı olduklarını anlattılar.Bunun yanı sıra öğrenciler gördükleri çağ dışı eğitimin yerine bilimsel, nitelikli bir eğitimi savunduklarını belirttiler. Bu süreçle birlikte Galatasaray Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi gibi liseler benzer açıklamalar yayınlayıp taleplerini ve tepkilerini getirdiler. Ardından İzmir ve Ankara’da çeşitli liseler mücadeleyi ve dayanışmayı büyüten açıklamalarla bu “zincirin birer parçası” olduklarını ilan ettiler.

Sınav sisteminin neredeyse her sene değiştirildiği, parası olanın üniversite hayali kurabildiği, gençlere dayatılan rekabet yüzünden intihar eden gençlerin olduğu, taciz ve tecavüzün her gün arttığı, bilimin, sanatın,emeğinyok sayıldığı eğitim sisteminde liseli gençlerin umudu filizlendiren bu mücadeleleri daha da anlam kazanıyor şu zamanlarda.

Emek Gençliği olarak liseli gençliğin yakmış olduğu bu mücadele kıvılcımını büyütmeye çağırıyoruz. Karanlığa sırtını dönenlerin; dinci, gerici, bireyci eğitim sisteminin karşısında bilimi, laikliği, dayanışmayı savunanların yanında; bugünümüz, geleceğimiz ve özgürlüğümüz için birleşelim.