GELECEĞİMİZİ SAVAŞA TESLİM ETMEYECEĞİZ

By  |  0 Comments

Her gün, her saat yeni bir katliam, ölüm haberi alır olduk. Ağustos’un başından bu yana Kürt illerinde devletin uyguladığı abluka, yüzlerce insanın hayatına mal oldu. 3 aylık bebekten, 70 yaşındaki anneye kadar sivil halk devlet güçlerince katledildi. Cenazeleri günlerce sokaklarda bekletildi. Ülkenin doğusundaki topyekûn savaş hali, batıyı da Ankara, Sultanahmet gibi katliamlarla her gün daha fazla içine çekiyor.  Görüyoruz ki bu savaş haline karşı birleşip sesimizi yükseltmezsek; geleceğimiz git gide savaşların, ölümlerin, katliamların içine çekilecektir.

Uzunca bir zamandır İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi köklü üniversitelerde bilime, eğitime ve özgürlüklere karşı baskılar artıyor. “Cizre’ye girdiğimiz gibi ODTÜ’ye de gireriz” diyenler, üniversitede PÖH, JÖH yazılaması yapanlar bize gösterdi ki üniversitedeki baskılar bölgedeki savaş haliyle birdir.
Bu baskılara karşı; geçtiğimiz günlerde yurt içi ve yurt dışında 89 üniversiteden 1128 akademisyen “devletin bölge halklarına karşı uyguladığı katliam ve sürgün politikalarından vazgeçmesi ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini” söyleyerek imza attıkları bir basın metni yayınladılar.

Suça ortak olmayacaklarını, barışın sesini daha da yükselteceklerini belirten akademisyenler çok geçmeden yandaş medyanın ve elbette ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun saldırıları ile karşılaştılar. Erdoğan ‘aydın müsveddeleri’, ‘kendilerine akademisyen diyen güruh’ şeklinde söylemler ile akademisyenleri hedef aldı, medya ‘ihanetin 1100 hali’, ‘PKK’nın suç ortakları’, ‘vah benim üniversitelerim’ başlıkları ile hedef gösterdi, YÖK’e tüm imzacıların tespit edilmesi için yetki verildi. Barış İçin Akademisyenler Grubu ‘geri adım atmayacağız’ dedi.
Üniversitelere ve akademisyenlere karşı yürütülen bu antidemokratik uygulamalar bilimsel eğitime, özgür üniversiteye, gençliğin barış taleplerine uygulanmış baskı ve sindirme politikalarıdır. Erdoğan‘ın ya o taraftasınız ya şu tarafta restlerinin ardından bizler diyoruz ki gençlik akademisyenlerinin yanındadır ve barış mücadelelerine bulunduğu her alanda sahip çıkacaktır.